מצדה


מצדה – קסם עשוי חול ושמיים

מדינת ישראל מציעה לתיירים מחו"ל וגם לתיירות הישראלים מספר אתרים שהם בגדר חובה לבקר בהם. אחד מהבולטים שבהם הוא ללא צל של ספר, אתר מצדה שבדרום הארץ. בתחילת שנות האלפיים זיהה ארגון אונסקו העולמי את הקסם האמיתי של מצדה והכריז על הגן הלאומי כאתר מורשת עולמית. אבל קהל המטיילים הישראלי וגם התיירים שמגיעים במשך שנים לצפות בנופי מצדה יודעים כבר מזמן שמדובר באתר היסטורי מרתק ושמור היטב. כיום פוקדים את מצדה אלפי מבקרים בשנה, חלקם מגיעים לצפות בעתיקות השמורות ואחרים מגיעים למופעי התרבות והמוזיקה שהפכו לפופולריים מאד בשנים האחרונות.

הכל בזכות הורדוס

מצדה שוכנת על צוק במדבר יהודה ומתנשאת לגובה של כ-400 מטרים מעל פני ים המלח, השוכן לא רחוק משם. העובדה שמדובר בנוף של צוקים ומדרונות תלולים גרם להורדוס להפוך את מצדה לבית והוא אשר בנה בה את הארמון הצפוני, את החומה ואת המצודה המלכותית ששרידיהם קיימים עד היום. הארמון הצפוני הוא השריד המפואר ביותר שנותר מימי הורדוס והוא הופך את מצדה לסמל לבנייתו המפוארת של המלך חובב הבנייה. הארמון תלוי כביכול על פני הצוק ומשקיף על הנופים הזהובים של עין גדי וים המלח.

בין הקנאים לרומאים

בתקופת הקנאים הפכה מצדה למקום המתאים יותר לניהול הצבא ומוסדות הציבור וכיום ניתן לאתר בין השרידים גם את בית הכנסת ואת המקוואות ששימשו את היהודים הקנאים. בנוסף, נמצאו במצדה אינספור פריטים היסטוריים – ביניהם מטבעות שהוטבעו בתקופת המרד ברומאים וכלי בית רבים המוצגים במוזיאון ידין הצמוד לגן לאומי מצדה ומספקים הוכחה לחיי היומיום שהתקיימו על פסגת ההר.

פלא באמצע המדבר
ביקור באיזור מצדה לא מסתכם רק בטיפוס אל המצודה המבוצרת של הורדוס, אלא יכול לכלול ביקור בעין גדי, רחצה בים המלח, סיור באחד הנחלים הסמוכים למצדה וביקור בעיר ערד, בה נמצא בין היתר מוזיאון הזכוכית. כל אלה מבטיחים טיול יומי נפלא, אבל אם יש לכם כמה שעות פנויות במהלך הלילה, אל תפספסו את הזריחה מעל למצדה. היא אחת ויחידה.
גלריית תמונות
© כל הזכויות שמורות ל Hametaylim - טיולים בארץ ובחו"ל 2009-2010