טיהור שפכים


מהו טיהור שפכים?

השימוש הגובר של האדם במים מביא עימו מחסור במצרך חיוני זה. טיהור שפכים הינו תהליך שנעשה למים משומשים ומזוהמים לאחר השימוש בהם על מנת למחזר את המים לשימוש באופנים שונים. טיהור מים לא נועד להחזיר את המים לצרכי שתייה, אלא לצרכי השקייה בעיקר; השקייה חקלאית, ומים אלה מכונים מי קולחין.

מהם הגורמים המזהמים את המים?

הסיבה שיש לטהר את המים היא שלאחר השימוש הראשוני בהם הם הופכים לשפכים המכילים לכלוך רב ומסוגים שונים. חלק מהמים שנשלחים לטיהור הם מים מצריכה ביתית וחלק אחר מגיע ממפעלי תעשייה שונים.

מי השפכים שמקורם בבית מזדהמים כתוצאה משימוש במים באסלות ובכיורים, מרחצה וכיוצא באלה, משימוש בחומרי ניקוי שאותם אנו שופכים לכיורים או לאסלות ומהפרשות גוף שונות וכדומה. כל המים המשומשים זורמים לצינור הביוב שבבניין ומשם למערכת הביוב העירונית.

מי שפכים שמקורם בתעשייה מכילים פסולת של מפעלי ייצור שונים או פסולת חקלאית הכוללת דשנים שנשטפים למערכות הביוב והעלולים לפגוע במאגרי מים נקיים. גם נפט או דלקים אחרים הנשפכים לים יכולים לזהם את המים וכך גם לגבי חומצות שמקורן בפעילות תעשייתית.

טיהור שפכים לפתרון בעיית הזיהום במים


כדי להקטין את זיהום המים יש לנקוט באמצעים שונים על מנת שמפעלי תעשייה וחקלאים לא יגרמו לזיהום המים בסביבתם. פתרון שני לבעיית המים המזוהמים הוא טיהור שפכים. טיהור שפכים הוא תהליך שבו מחזירים את המים למצב שמיש. בתהליך טיהור שפכים מטפלים במי הביוב שמקורם בבתי מגורים וגם בתעשייה ובחקלאות. טיהור המים נעשה באגני טיהור מיוחדים ושם הם מטופלים ברמת החיידקים, המזהמים, הפסולת והרעלים שמצויים בהם. את המים המטוהרים מחזירים לשימוש החקלאים כמי קולחין להשקייה. 
גלריית תמונות
© כל הזכויות שמורות ל Hametaylim - טיולים בארץ ובחו"ל 2009-2010